XIII Festiwal Filmu Filozoficznego
XIII Festiwal Filmu Filozoficznego
Nowy Świat - "Nowe Universum"
XIII edycja Festiwalu Filmu Filozoficznego jest kontynuacją linii programowej poprzednich odsłon Festiwalu, tym razem podejmującą nowe wątki, idee, dedykując swoje działania kolejnej grupie odbiorców. Festiwal jest obecny w Krakowie od 2006 roku łącząc, z dużą dbałością o program i interdyscyplinarność, filozofię, film, literaturę. Tegoroczna edycja skierowana jest do młodych ludzi, podejmując temat ich Nowego Świata - "Nowego Universum". Wzorem poprzedniej edycji chcemy zorganizować także ciąg dalszy BajkoZofii, która na odpowiednim poziomie dla dziecka, podejmuje temat "nowej rzeczywistości", z którą dziecko się styka, której doświadcza. |
XIII Festiwal Filmu Filozoficznego - Nowe Universum
- Cena Antropocenu
- Światy możliwe/ światy (nie)możliwe
- BajkoZofia
Program Festiwalu odpowiada na potrzeby młodego człowieka w zakresie zmieniającej się tak szybko rzeczywistości. W XXI wieku ludzkość mierzy się z ogromnymi przemianami cywilizacyjnymi: całkowita digitalizacja życia codziennego oraz zapośredniczenie go w mediach społecznościowych, rozwój technologii AI, pandemia COVID-19, przemiany klimatyczne, wojny prowadzone na całym świecie, rywalizacja 3 mocarstw USA, Rosja i Chin, liberalizacja polityczna. Społeczeństwo na skalę globalną zakorzenione jest w dwóch: realnej i wirtualnej.
Tematyka festiwalu to komplementarne sekcje poświęcone pojęciu „Nowego Człowieka”, który żyje, lub już za chwilę będzie funkcjonował w „Nowym Universum". Poprzez nowe technologie, zakres aktywności sztucznej inteligencji, wielość narracji, do których brakuje krytycznych narzędzi ich weryfikacji, z jednej strony chęć bycia bliżej natury, z drugiej jednak niemoc zatrzymania procesów niszczenia środowiska, daje asumpt do próby zrozumienia i budowania podstaw nowego świata, lub poszukiwania innych punktów odniesienia, ponieważ poprzednie przestały spełniać tą funkcję.
Festiwal pozwala na podejmowanie trudnych pytań, które zadają sobie młodzi ludzie i wspólne z zaproszonymi gośćmi, poszukują możliwych odpowiedzi, m.in. poprzez sztukę filmową, na sytuację niepewności, braku stabilności, i odwiecznego pytania: Dokąd zmierza człowiek? U podstaw naszego myślenia o kinie znajduje się przeświadczenie, że kino filozoficzne wyrasta z tych samych przesłanek, co myślenie filozoficzne: zdziwienia, wątpienia, cierpienia. Czerpie z tych samych pytań, szuka odpowiedzi. Jest to również myślenie o kinie jako medium odsłaniającym jakąś tajemnicę człowieka w relacji do innego człowieka, do samego siebie, do rzeczywistości, w której egzystuje i która go przekracza.
Program Festiwalu składa się z trzech sekcji filmowo-filozoficznych:
- 25 listopada | BajkoZofia - Filmy/animacje/bajki filozoficzne dla dzieci w formie filmowej jak i literackiej. Spotkanie filmowe - projekcja filmu animowanego "Iskierka", w reż. Agnieszki Polańskiej i Joanny Miczałowskiej. | Sala widowiskowa SCKM
Joanna Miczałowska – scenografka, kostiumografka, językoznawca, na co dzień pracownik działu promocji i organizacji imprez w Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży. Współpracuje z Teatrem Hothaus w Krakowie (udział w projektach dotyczących realizacji spektakli na poziomie prac scenograficznych i aktorskich m.in.: „Menażeria”, „Nie niewola, ni wolność”, „Baśń o stworzeniu artysty”, „Słowa całują, pocałunki gwarzą”, „Poezja i dobroć… i więcej nic…”, „Wodny manifest”, „Tygiel ludzki” w reż. Wojciecha Terechowicza). - 2 grudnia | Cena Antropocenu - projekcja filmu: "Genesis 2.0", reż. Christian Frei, Maxim Arbugaev, dyskusja wokół filmu. Spotkanie poprowadzi Dagmara Cioska - Gośćmi spotkania będą (po raz pierwszy na żywo!) Pan S. i Pan N. - twórcy kanału Myśleć Głębiej. | Sala widowiskowa SCKM
Myśleć Głębiej - kanał na platformie YouTube, którego twórcy przystępnie i lekko opisują pojęcia filozoficzne, tłumaczą kwestie społeczne i wyjaśniają dezinformacje – z perspektywy szerszej niż tylko nauk ścisłych. O sobie piszą: "Interesują nas zwłaszcza wyzwania kryzysu klimatycznego czy antropocenu, bo odpowiedziami nie będą ani czysta technika, ani bliżej nieokreślony zrównoważony wzrost. Musimy szukać ich wszędzie, również w (post-)humanistyce, sztuce (solarpunk), namyśle filozoficznym (z głową w chmurach, ale stopami na Ziemi), czy wreszcie – nowych, bardziej całościowych formach polityki i ekonomii, rozpatrywanych już nie jako interesy czysto ludzkie, a całego systemu ziemskiego".
Zespół tworzą: Pan S. (scenarzysta) to absolwent filozofii, który jest odpowiedzialny za warstwę merytoryczną oraz Pan N. (narrator) dbający o realizację i przystępność materiału. - 16 grudnia | Wierszowanie na ekranie – poezję lubić każdy może? – ponieważ rok 2023 został ogłoszony rokiem Wisławy Szymborskiej, a jak pisze noblistka: tylko „Niektórzy lubią poezję”, zapraszamy do udziału w performatywno-plastycznym działaniu w formie interaktywnej zabawy, które pozwoli Wam ZOBACZYĆ, „co to takiego poezja”. Zabierzemy Was w podróż w głąb wiersza, rozbierając go na czynniki pierwsze, drugie i trzecie. Przedrzemy się przez zmaterializowane metafory, pokonamy niezrozumiałe myśli, które zastąpimy realnym działaniem i artefaktami, których będziecie mogli dotykać, badać i używać. Uczestnicząc w Szymborskiej „Rozmowie z kamieniem”, poznacie jego istotę na wskroś i wszerz. A swoje wnioski dotyczące natury kamieniowatości wymalujecie na kamykach.
- 17 grudnia | Światy możliwe/ światy (nie)możliwe Spotkanie z Kubą Piwowarczykiem: "Wierna czy dobra? Ekranizacje dzieł fantastycznych".
Brak odwagi czy też fantazji, zestawiony z nieograniczonym spectrum technicznym, będzie stanowić główny temat sekcji. Brakiem fantazji nazwać można ogólną tendencję, wyraźnie zauważalną w kinie fantastycznym: "Nic nowego nie powstaje - wyczerpanie kina? Koniec wyobraźni". Tendencja ta objawia się kilkoma mechanizmami, które będą dyskutowane w oparciu o materiał filmowy.
Jakub Piwowarczyk - magister prawa, obecnie doktorant o specjalności Filozofia Prawa Uniwersytetu Śląskiego. Główne obszary zainteresowań to teoria konstytucyjna, prawa obywatelskie i teoria stanu wyjątkowego dotyczące zarówno krajowych, jak i międzynarodowych systemów prawnych, ale nie tylko, ponieważ jest autorem publikacji o prawnych implikacjach handlu algorytmicznego i pojawieniu się miękkiej sztucznej inteligencji. Ukończył także studia filozoficzne, specjalizując się w filozofii klasycznej i metodologii. Obecnie w trakcie pisania pracy doktorskiej na Uniwersytecie Śląskim z zakresu regulacji dotyczących COVID-19 i ich wpływu na społeczne rozumienie praw obywatelskich. Uczestniczył w ponad 10 konferencjach naukowych: lokalnych, krajowych i międzynarodowych. Jest doświadczonym pedagogiem młodzieży od 2017 r., pracował ponad 3 lata ze studentami oraz w projektach, w których uczelnie wspierały szkoły publiczne. Jego doświadczenie w pracy edukacyjnej obejmuje pracę z wykorzystaniem nowych technologii podczas pandemii oraz digital learning. - 17 grudnia |Światy możliwe/ światy (nie)możliwe - Spotkanie autorskie z Michałem Ochnikiem autorem książki “Remake. Apokalipsa popkultury”.* Spotkanie inspirowane jest filmem będącym reinterpretacją istniejącej animonawnej baśni. Produkcja stworzona jest przez 200 artystów posługujących się różnorodnymi stylami filmowymi. Spotkanie poprowadzą: Karolina Paluch, Dagmara Cioska oraz Tomasz Raczkowski.
*Premiera książki miała miejsce 24.08.2023 roku, wydana nakładem wydawnictwa ZNAK.
Michał Ochnik - Magister filologii polskiej. Z zawodu copywriter, z zamiłowania bloger, autor opowiadań, powieści oraz scenariuszy komiksowych.
W 2010 roku debiutował na łamach „Nowej Fantastyki” opowiadaniem ,,Koci król". Wcześniej publikował opowiadania i shorty na rozmaitych portalach literackich oraz w zinach internetowych. W ciągu swojej działalności pozaliterackiej współpracował m.in. z portalami Esensja, Gildia i Popmoderna. Publikował w magazynach „KZ i LAG” felietony na temat gier video i literatury graficznej. Jako scenarzysta współpracował z Kamilem Boettcherem przy znakomicie przyjętym komiksie internetowym ,,Powrót pana Kleksa". Od 2011 roku prowadzi bloga Mistycyzm Popkulturowy oraz kanał Youtube.
Karolina Paluch - ukończyła Filmoznawstwo i wiedzę o nowych mediach na Uniwersytecie Jagiellońskim. W swoich pracach dyplomowych skupiała się na analizie przestrzeni filmowej poprzez konteksty transcendencji i liminalności. Debiutująca recenzentka filmowa. Na co dzień zajmuje się montażem i kierownictwem produkcji filmowej w firmie szkoleniowej. Pracowała i była wolontariuszką ogólnopolskich festiwali filmowych. Programerka Festiwalu Filmu Filozoficznego w Krakowie.
Dagmara Cioska - absolwentka psychologii, studentka scenariopisarstwa. Preferuje określanie się jako entuzjastka interdyscyplinarnego podejścia do sztuki i nauki nad przyznanie, że wciąż nie wie, czym wolałaby się zajmować. Młoda jurorka festiwali filmowych, m.in. 41 FPFF w Gdyni, 36. Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza, 29. Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu. Zwyciężczyni Ogólnopolskiego Konkursu Prelegentów Filmowych oraz laureatka konkursu “Skrytykuj!” i "Krytyk Mówi" na festiwalu Kamera Akcja. Zdobywczyni statuetki Złotego Lwa na Bytom Film Festival w kategorii wideorecenzja. Naukowo zajmowała się m.in. badaniem wpływu filmów zawierających queerowe reprezentacje na osoby LGBT+. Współtworzyła i współprowadziła autorskie warsztaty psychologicznej pracy z filmem dla nieheteroseksualnych kobiet.
Tomasz Raczkowski – antropolog społeczno-kulturowy, recenzent. Doktorant w Katedrze Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Wrocławskiego. Badawczo zajmuje się społecznymi kontekstami kina i powiązanymi z nim dyskursami. Laureat głównej nagrody w konkursie Krytyk Pisze na Festiwalu Filmowym Kamera Akcja w Łodzi w roku 2016. W latach 2017–2021 współpracownik Instytutu im. Jerzego Grotowskiego. Od 2021 roku członek zespołu organizacyjnego festiwalu filmowego Opolskie Lamy, od 2018 stale współpracuje z portalem Film.org.pl.
Pokaz filmu krótkometrażowego "Iskierka" w reż. Agnieszki Polańskiej i Joanny Miczałowskiej. Projekcji towarzyszy spotkanie, z Joanną Miczałowską które poprowadzi Barbara Szymańska. Po filmie zapraszamy na warsztaty plastyczne tworzenia makiety "pokój dla mojego przyjaciela" inspirowanej makietą filmową wykorzystaną w obejrzanej animacji.
"Iskierka" to animacja poklatkowa inspirowana kulturą ludową. Scenariusz filmu został oparty na znanych tekstach, tj. "Chodzi lisek koło drogi", "Bajka iskierki", "Stary niedźwiedź mocno śpi". Tej krótkiej podróży wychodzenia z dzieciństwa w dorosłość towarzyszą lekcje, których dostarczają bajki. Jeśli życie to walka, to zaczyna się ona od walki ze strachem, którą nasz bohater toczy na granicy jawy czy snu?, z prawdziwym, czy może z wyobrażonym wrogiem - niedźwiedziem?, i czy na pewno wrogiem...? Jest ona o tyle ważna, że pozwala zmężnieć, nabrać odwagi, by opuścić ciepłe pielesze i wyruszyć w świat! I pięknie żyć?!
Projekt powstał w ramach Stypendium Twórczego Miasta Krakowa 2022
Produkcja: Agnieszka Polańska i Joanna Miczałowska
Montaż: Agnieszka Polańska
Muzyka: Stanisław Rzepiela
Śpiew: Wojciech Dawid Terechowicz
Szczegóły już wkrótce.
25 listopada - 17 grudnia 2023 r. |
|
Organizatorka: |
|
SCKM ul. Wietora 15, Kraków |
|
Wstęp wolny | |
Kontakt tel.: +48 12 430 50 90 |
|